vineri, 10 februarie 2012

Cateva statistici despre under/over pauza/final

Va propun o statistica interesanta pentru amatorii de pariuri under/over.
Am analizat care este legatura intre numarul de goluri la pauza si cel de la final in acest sezon de Premier League. Iata rezultatele:

P\F0 goluri1 gol2 goluri3 goluri4 goluri5 goluri6 goluri
0 goluri27%24%30%13%6%1%-
1 gol-16%34%24%14%5%4%
2 goluri--17%42%27%11%3%
3 goluri---10%35%30%15%
4 goluri----25%0%25%

Pare un grafic ciudat, dar cum se citeste el: pe verticala avem numarul de goluri marcate pana la pauza, iar pe orizontala avem numarul de goluri marcate per total in meci. In concluzie, de exemplu celula de la pozitia 0,0 (27%) se citeste: "27% din meciurile in care pana la pauza nu s-a marcat nici un gol s-au incheiat fara gol marcat".
Sau celula de pe randul 2, coloana 3 se citeste: "In 42% din meciurile in care pana la pauza s-au marcat 2 goluri, numarul final de goluri a fost de 3".
Acest grafic evidentiaza niste lucruri interesante, si destul de persistente de la un sezon la altul:
Primul, si cel mai interesant este faptul ca daca nu se marcheaza pana la pauza, sansele sa nu se mai marcheze deloc in repriza a doua sunt de 27%. In schimb, si acum vine partea interesanta, daca se marcheaza un singur gol in prima repriza, sansele sa nu se marcheze deloc in a doua repriza scad la doar 16%.

Pe de alta parte doar in 7% din meciurile in care la pauza e 0-0 se marcheaza in repriza a doua mai mult de 3 goluri. De asemenea, mai putem observa ca mai mult de o treime din meciurile in care se marcheaza un gol in prima repriza se incheie cu 2 goluri. Si 42% din meciurile in care s-au marcat 2 goluri pana la pauza se vor incheia cu 3 goluri marcate in total.

Observatiile pot continua la nesfarsit, dar ce voi face mai jos, voi transpune aceste probabilitati in cote. Teoretic daca gasiti la pauza cote mai bune decat cele oferite in acest tabel puteti paria pe ele, ar fi un value bet.

4 goluri----4.004.002.00

Cum se utilizeaza tabelul de mai sus: de exemplu daca scorul la pauza este 1-1, s-au marcat 2 goluri, daca primiti o cota mai buna decat 6.00 pentru Under 2.5 ar trebui sa pariati. Sau daca primiti o cota peste 1.69 pentru U 3.5 (o buna probabilitate sa se intample asta). De asemenea, de exemplu conform statisticii nici un meci cu 2 goluri pana la pauza nu s-a incheiat cu mai mult de 6 goluri, deci ati putea sa luati Under 6.5 la orice cota vi se ofera. Practic se ia randul corespunzator cator goluri s-au marcat pana la pauza si se cauta cota cea mai buna pentru Under.